IT Vijesti

VIDI RSS

  • Asteroid 2016 HO3 je fragment izba...

    Većina asteroida u blizini Zemlje potječe iz asteroidnog pojasa između orbita Marsa i Jupitera, no prema najnovijem istraživanju znanstvenika s američkog Sveučilišta u Arizoni jedan od njih je gotovo sigurno nekada bio dio našeg Mjeseca.

    Naime, znanstvenici su po prvi puta pratili asteroid 2016 HO3, poznat i kao Kamo'oalewa, do njegovog točnog mjesta nastanka i otkrilo da je vjerojatno izbačen iz kratera Giordano Bruno na suprotnoj strani Mjeseca prije nekoliko milijuna godina.

    Odabran kao cilj kineske misije Tianwen-2, Kamo'oalewa je u svemiru nekoliko milijuna godina kao jedan od nekoliko Zemljinih ko-orbitalnih asteroida, što znači da putuje oko Sunca na sličnoj orbiti kao i Zemlja. S promjerom između 48 i 58 metara a znanstvenici iz Arizone su po prvi puta objavili prikaz potencijalno opasnog asteroida blizu Zemlje koji ima podrijetlo iz određenog kratera na Mjesecu.

    Prethodno istraživanje koje je upućivalo na to da Kamo'oalewa vjerojatno potječe s Mjeseca uključivalo je njegov spektar refleksije, koji je kompatibilniji s mjesečevim materijalima nego s općom populacijom asteroida blizu Zemlje, i njegovu nisku orbitalnu brzinu u odnosu na Zemlju, što sugerira da je nastao blizu Zemlje. Međutim, znanstvenici do sada nisu uspjeli odrediti njegovu vjerojatnu točku porijekla.

    Kako bi rasvijetlili tajnu, istraživački tim upotrijebio je modeliranje utjecaja i dinamike. Tim je uključivao kolege sa Sveučilišta Tsinghua, UArizona, Sveučilišta Beihang u Pekingu, Sveučilišta British Columbia i Observatoire de la Côte d'Azur u Francuskoj.

    Prema simulacijama, bio bi potreban udarni element promjera najmanje 1 kilometar (0,6 milje) da lansira veliki fragment poput Kamo'oalewe izvan Mjesečeve gravitacijske sile. Prema modelu grupe, udar bi iskopao Kamo'oalewa duboko ispod površine Mjeseca, ostavljajući za sobom udarni krater veći od 10 do 20 kilometara u promjeru. Dodatno, krater bi morao biti mlađi od prosječnog životnog vijeka za objekte blizu Zemlje, koji se proteže između 10 i 100 milijuna godina, što je vrlo kratko i nedavno razdoblje u povijesti Sunčevog sustava.

    Dok je mjesečeva površina prožeta tisućama kratera od udara koji obuhvaćaju mjesečevu povijest dugu 4,5 milijardi godina, samo Giordano Bruno sa svojim promjerom od 14 milja i procijenjenom starošću od 4 milijuna godina odgovara broju u pogledu veličine i starosti, što ga čini najvjerojatnijim izvorom Kamo'oalewa.

    Ovo otkriće dolazi nakon dviju prethodnih studija koje je vodio Lunarni i planetarni laboratorij UArizona: 2021. Tim je dobio prve  dokaze koji sugeriraju da se Kamo'oalewa razlikuje od tipičnih asteroida blizu Zemlje i da je vjerojatno fragment Mjeseca. Drugi tim je tada zaključio da doista postoje  orbitalni putovi , iako rijetki, za fragmente lunarnog kratera da dosegnu neobičnu orbitu poput Kamo'oalewa.

    "Ovo je bilo iznenađenje i mnogi su bili skeptični da bi moglo doći s Mjeseca", rekao je koautor i profesor Lunarnog i planetarnog laboratorija Erik Asphaug . "Već 50 godina proučavamo kamenje koje su astronauti sakupili na površini Mjeseca, kao i stotine malih lunarnih meteorita koji su nasumično izbačeni udarima asteroida s cijelog Mjeseca koji su završili na Zemlji. Kamo'oalewa je nedostajuća karika koja povezuje to dvoje."

    Prema koautoru i profesoru planetarnih znanosti s UArizone Renu Malhotra, otkrića otvaraju izvor asteroida bliskih Zemlji koji do sada nije bio ozbiljno proučavan.

    "Testiranje novog modela podrijetla Kamo'oalewe iz specifičnog, mladog lunarnog kratera utire put za dobivanje temeljnog znanja o šteti koju udari asteroida mogu uzrokovati planetarnim tijelima", rekao je Malhotra. Drugim riječima, znanstvenicima pruža prirodni laboratorij za testiranje ideja o udarima asteroida i stjecanje bolje ideje o tome kakve bi mogle biti posljedice takvog događaja, ako ga čovječanstvo ikada doživi.

    Iako Kamo'oalewa dolazi s beživotnog planeta, pokazuje kako kamenje izbačeno s Marsa može nositi život, barem u načelu, navode znanstvenici aludirajući na još jedan mogući prijenos života između različitih svemirskih planeta i objekata.

    Nadolazeća misija Tianwen-2 ima za cilj vratiti uzorke iz Kamo'oalewe, potencijalno potvrđujući njegovo lunarno podrijetlo i obogaćujući naše razumijevanje dinamike lunarnog udara i učinaka vremenskih prilika u svemiru. Osim toga, očekuje se da će NASA-ina misija NEO Surveyor identificirati još pripadnika ove populacije bliske Zemlji koja potječe iz Mjeseca.

    Budući da Kamo'oalewa nije površinska stijena, već je izbačena iz mnogo većih dubina istraživači polažu velike nade u uzorak Kamo'oalewa koji bi Tianwen-2 trebao donijeti na Zemlju jer bi nam mogao otkriti neke nove detalje o tijelima u našem Sunčevom sustavu.


  • Od nule do stotke za 1,82 sekunde n...

    Korištenjem niza inovativnih tehničkih nadogradnji, GEN3 Evo električni bolid će debitirati će u 11. sezoni ABB FIA Svjetskog prvenstva Formule E.

    Razvijen od strane stručnjaka iz Formule E i FIA-e, najnovije GEN3 Evo izdanje označava značajan korak u tehnologiji električnih bolida, s ubrzanjem 0-100 km/h 30% bržim od trenutnog Formula 1 bolida i 36% bržim od GEN3 bolida.

    To znači da GEN3 Evo može ubrzati od nule do stotke za samo 1,86 sekundi, a ta brojka nije samo teoretska, jer je ubrzanje postignuto na stazi u Misanu u Italiji.

    Nadogradnje performansi koje daju procijenjenih 2% povećanja performansi u odnosu na GEN3, omogućuju vožnju kruga na stazi u Monacu dvije sekunde brže.

    GEN3_EVO_SPECS_16x9-FINAL

    Bolid dolazi s pogonom na sve kotače (AWD-om), a optimizirane gume Hankook iON za sve vremenske uvjete pružaju 5-10% bolje prianjanje te su izrađene od 35% recikliranih i održivih materijala (+9% u odnosu na specifikacije GEN3).

    Druge zanimljive značajke uključuju maksimalnu brzinu od 322 km/h i regenerativno kočenje od 600kw kako bi se generiralo gotovo 50% energije potrebne za čitavu utrku.

    Pored toga ističi i održivi razvoj baterija, jer su dobavljači minerala baterijskih ćelija odabrani prema etičkim i održivim rudarskim standardima kako bi se osigurao pozitivan ili neutralan utjecaj na ljude i planet, a u razvoju je i mogućnost ultrabrzog punjenja koje bi trebalo omogućiti brzo punjenje za 30 sekundi od 600 kW za dodatnu energiju usred utrke.


  • OpenAI dobio moćni Nvidijin AI sus...

    Tvrtka OpenAI, koju svi znamo po naprednim generativnim modelima umjetne inteligencije GPT i ChatGPT chatbotu, već duže vrijeme ističe kako su mogućnosti umjetne inteligencije trenutno jedino ograničene snagom, brzinom i energetskom učinkovitošću, pa da biste i dalje dobivali odgovore na svoja mudra pitanja postavljena AI-ju, potrebno je nadograditi hardversku i serversku infrastrukturu koja obrađuje milijune zahtjeva svakog dana, sata, minute i sekunde.

    Kako se čini, sada će OpenAI znatno poboljšati svoju infrastrukturu, jer mu je Nvidia isporučila najmoćniji AI sustav na svijetu, DGX H200, koji se temelji na Nvidia Hopper GPU arhitekturi, a na testovima se pokazao trostruko jači i brži od svih postojećih u scenarijima umjetne inteligencije, uključujući generativnu umjetnu inteligenciju, obradu prirodnog jezika, govor i računalni vid.

    Prvi DGX H200 je osnivačima OpenaAI-ja Samu Altmanu i Gregu Brockmanu, osobno uručio šef Nvidije Jensen Huang.

    Zanimljivo je da je Huang 2016. godine isporučio prvi GDX-1 poslužitelj Elonu Musku koji je tada bio suosnivač tvrtke OpenAI koju je kasnije napustio.


PDF Ispis E-mail

Dobrodošli na stranice BORG-a!

 

Borg d.o.o. pruža usluge iz područja integracije i implementacije informacijskih tehnologija. Naš stručni tim ima znanje i iskustvo koje jamči uspješnu implementaciju Vaših projekata, u sklopu kojih radimo:

  •  Procjenu postojećeg stanja IT sustava i poslovnih aplikacija.
  •  Analizu infrastrukturnih potreba.
  •  Planiranje i vođenje projekata.
  •  Dizajn i implementaciju mreže.
  •  Analizu performansi i podešavanje novog sustava.
Po uspješno završenoj implementaciji projekta korisnik se kontinuirano prati kroz jamstvene servisne usluge i kroz ugovorene razine podrške IT sustavu. Neovisno o veličini tvrtke i kompleksnosti Informacijskog sustava potrebno je slijediti standardne procedure, odnosno poštivati pravila struke. Samo takav pristup jamči korisniku mogućnost implementacije novih tehnologija, te zaštitu prethodnih investicija u opremu i znanje uposlenih.
 
Facebook MySpace Twitter Digg Delicious Stumbleupon Google Bookmarks RSS Feed 
RocketTheme Joomla Templates