IT Vijesti

VIDI RSS

  • Proučavanje neutrona je ključ za ...

    Međunarodni tim znanstvenika pod okriljem Oak Ridge National Laboratorya (ORNL-a) pronašao je način poboljšanja dizajna baterija koji bi mogao proizvoditi sigurnije, snažnije litijeve baterije.

    Tim je koristio kvazielastično raspršenje neutrona u laboratoriju kako bi postavio prvu referentnu vrijednost, jednu nanosekundu ili milijarditi dio sekunde, za mješavinu litijeve soli i organskog polimernog elektrolita.

    "Sve se svodi na proučavanje materijala", rekao je Eugene Mamontov, voditelj grupe ORNL Chemical Spectroscopy.

    Tim je upotrijebio neutronsku tehniku ​​za provjeru računalnih simulacija, okončavši dugogodišnju raspravu o tome koliko je vremena potrebno litijevim ionima da se oslobode iz sićušnih kaveza koje su stvorili polimerni elektroliti.

    Brzina kojom se ioni u bilo kojoj bateriji oslobađaju iz takvih okruženja ili kaveza za otapanje u polimernim elektrolitima, pomaže odrediti kako energija teče kroz bateriju. Polimerni elektroliti mogli bi omogućiti elektrode s više energije, poput metalnog litija, što bi rezultiralo snažnijim litijevim baterijama.

    Nalazi također otvaraju vrata za brzi pregled novih materijala za baterije u ORNL-u. "Neutroni su vrlo osjetljivi na vodik, koji je prisutan u gotovo svim elektrolitima. To nam je omogućilo da vidimo kako se kreće u sustavu i razumijemo dinamiku polimernog elektrolita na dosad neviđenoj razini detalja. Nismo mogli odrediti vrijeme i duljinu ni na koji drugi način," rekao je znanstvenik Naresh Osti.

    "Nareshova i Eugeneova interpretacija neutronskih podataka iz eksperimenta na ORNL-u otvorila nam je oči za razumijevanje mjere u kojoj su litijevi ioni zatvoreni u polimernim elektrolitima. Naša otkrića pokazuju da će se ovaj opći pristup primijeniti na tekuće elektrolite," rekao je Nitash Balsara, profesor elektrokemije na Kalifornijskom Sveučilištu Berkeley koji vjeruje da će ova saznanja dovesti do znatno boljih litijevih baterija.

    Istraživanje objavljeno u časopisu Nature Materials možete pronaći na ovoj poveznici.


  • VIDEO: Ronioci mogu koristiti GPS i...

    Vjerojatno vam je poznato da GPS ne radi pod vodom, što znači da ronioci obično ne mogu pratiti svoju poziciju u stvarnom vremenu na digitalnoj karti. Tvrtka EvoLogics to želi promijeniti pa je razvila svoj novi Diver Navigation System (DNS) koji rješava taj problem, koristeći plutajuće i nosive akustične transpondere.

    Sustav olakšava navigaciju temeljenu na kartama za ronioce, nudi fleksibilnost besprijekorne dvosmjerne komunikacije između ronioca i tima za nadzor ronjenja, te postavljanje putnih točaka na karti tijekom planiranja i izvršenja misija.

    Slično kao slanje poruka na pametnom telefonu, sustav omogućuje timu ronilaca da razmjenjuju kratke poruke jedni s drugima i s površinom, a istovremeno im omogućuje praćenje međusobnih pozicija u stvarnom vremenu. Putne točke na karti se mogu dodati prije ili čak tijekom misije radi koordinacije operacija i označavanja otkrivenih objekata ili infrastrukture za daljnje istraživanje, kao što možete vidjeti u ovom videu.

    S novim akustičkim sustavom, EvoLogics želi ujedno pojednostaviti složene podvodne zadaće kao što su potraga i spašavanje. Ronilački navigacijski sustav poboljšava koordinaciju, upravljanje zadacima i promiče učinkovito dijeljenje informacija, u konačnici povećavajući učinkovitost ronilačkih operacija i dodaje novu razinu sigurnosti.

    Jedinica za praćenje ronilaca s baterijskim napajanjem kompatibilna je sa svim modemima i sustavima EvoLogics 18/34. Dolazi s nosačima za pričvršćivanje na boku ronioca ili na većinu uobičajenih podvodnih skutera.

    EvoLogics-DiverComms--HR--04372 Grey

    Ronilačka konzola je kompaktni ručni tablet koji se kabelom povezuje s modemom za praćenje. Omogućuje roniocu pristup SiNAPS korisničkom sučelju, softveru za pozicioniranje EvoLogicsa koji vizualizira kartu trenutnog operativnog područja, položaje svih ronilaca i plovila za podršku, te pokreće alat za tekstualni chat.

    Na površini, USBL plutača djeluje kao akustični repetitor. Ovaj uređaj je mono jedinica s USBL antenom, integriranim računalom sa SiNAPS softverom za pozicioniranje, GNSS prijemnikom s dvostrukom antenom i WiFi pristupnom točkom, a osigurava brzo postavljanje i u potpunosti podržava dvosmjerno praćenje ronioca i razmjenu poruka.

    Za više informacija posjetite web stranicu Evologicsa.


  • VIDEO: Starliner za posadu integrir...

    Boeing je objavio da je njegova prva letjelica koja će 6. svibnja prevoziti astronaute u svemir, CST-100 Starliner, izašla iz tvornice na transportnom vozilu s 18 kotača i polako se na uputila prema 16 km udaljenom uzletištu United Launch Alliancea u postaji Svemirskih snaga u Cape Canaveralu.

    GLNrqjSXkAALyRL

    Pristigavši na destinaciju ispred lansirne rampe, Starliner je potom podignut i integriran na vrh ULA-ine rakete Atlas V, kao što možete vidjeti u ovom videu.

    Prijevozu Starlinera i integraciji na raketu su nazočili i astronauti koji će s njime letjeti na ISS u prvoj operativnoj misiji Starliner-1, uključujući NASA-ine astronaute Scotta Tinglea i Mikea Finckea te Joshuu Kutryka iz Kanadske svemirske agencije, a na događaju se pojavio i japanski astronaut Kimiya Yui, koji je 2015. boravio u svemiru (na ISS-u) 141 dan. On za sada još nije raspoređen za svemirski let, ali se očekuje da bi mogao poletjeti u jednom od idućih Starlinera.

    GLRkj-NWEAAywCs

    Sada je imao priliku uvjeriti koliko se Starliner i Atlas V razlikuju od Soyuza i ruske rakete s kojom je on putovao u svemir.


PDF Ispis E-mail

Dobrodošli na stranice BORG-a!

 

Borg d.o.o. pruža usluge iz područja integracije i implementacije informacijskih tehnologija. Naš stručni tim ima znanje i iskustvo koje jamči uspješnu implementaciju Vaših projekata, u sklopu kojih radimo:

  •  Procjenu postojećeg stanja IT sustava i poslovnih aplikacija.
  •  Analizu infrastrukturnih potreba.
  •  Planiranje i vođenje projekata.
  •  Dizajn i implementaciju mreže.
  •  Analizu performansi i podešavanje novog sustava.
Po uspješno završenoj implementaciji projekta korisnik se kontinuirano prati kroz jamstvene servisne usluge i kroz ugovorene razine podrške IT sustavu. Neovisno o veličini tvrtke i kompleksnosti Informacijskog sustava potrebno je slijediti standardne procedure, odnosno poštivati pravila struke. Samo takav pristup jamči korisniku mogućnost implementacije novih tehnologija, te zaštitu prethodnih investicija u opremu i znanje uposlenih.
 
Facebook MySpace Twitter Digg Delicious Stumbleupon Google Bookmarks RSS Feed 
RocketTheme Joomla Templates