IT Vijesti

VIDI RSS

  • Ratni brodovi dobivaju suvremene la...

    Oružane snage Velike Britanije objavile su da je sklopljen ugovor za opremanje Kraljevske mornarice vrijedan 135 milijuna funti za vrhunske lansere mamaca i protumjera za ratne brodove.

    Tehnologija Trainable Decoy Launcher (slika gore) povećat će zaštitu brodova i mornara Kraljevske mornarice, dodatno jačajući sposobnost mornarice da brani britanske interese diljem svijeta, uključujući Crveno more. 

    Dolazi u trenutku kada nova tehnologija projektila i bespilotnih letjelica stvara veće prijetnje floti Ujedinjenog Kraljevstva, a najnoviji lanseri mamci pomoći će u borbi protiv toga, pružajući optimiziranu manevarsku sposobnost koja omogućuje obranu ratnih brodova bez potrebe za promjenom kursa. 

    Inovativni novi sustav, koji koristi vrhunsku tehnologiju, proizvodit će se u tvornici Systems Engineering & Assessment Ltd (SEA) u Sjevernom Devonu i Chessovim pogonima u Sussexu.

    Lanseri mamaca koji se mogu uvježbati koriste poboljšanu tehnologiju bacača mamaca i omogućuju brzo postavljanje mamca protiv prijetnji modernim projektilima, bez potrebe za manevriranjem samog plovila. Lanser ispaljuje niz protumjera, što uključuje signalne rakete i 'kutne reflektorske' metke za ciljanje neprijateljskih projektila.  


  • FOI i Siemens Energy potpisali spor...

    Sporazum o suradnji na istraživačkim i razvojnim projektima između Sveučilišta u Zagrebu Fakulteta organizacije i informatike i tvrtke Siemens Energy d.o.o. danas su u Varaždinu na FOI-ju potpisali dekanica Fakulteta prof. dr. sc. Marina Klačmer Čalopa i predsjednik Uprave Siemens Energy d.o.o. Boris Miljavac, uz prisustvo ministra gospodarstva i održivog razvoja Damira Habijana. Sporazum je potpisan u cilju dugoročne znanstvene, tehničke i stručne suradnje na području istraživanja i razvoja, a posebice na projektima razvoja novih tehnologija.

    Ovdje vidimo priliku da se povežemo na nizu istraživačkih i razvojnih projekata kroz koje možemo stvarati održiva rješenja koja će imati pozitivan utjecaj na naše društvo, razvoj novih tehnologija i gospodarstva. Surađujemo s tri najveća tehnološka fakulteta u Hrvatskoj i sa svakim od njih imamo specifične projekte - od cybersecurity-ja, vodika do energetske učinkovitosti, a s FOI-jem želimo otvoriti suradnju u području umjetne inteligencije (eng. AI) i digitalizacije“ – istaknuo je predsjednik Uprave tvrtke Boris Miljavac.

    53616647235_8d5a49e928_c

    Upravo FOI ima važnu ulogu u obrazovanju stručnjaka koji su potrebni za implementaciju digitalnih i zelenih tehnologija u različitim sektorima gospodarstva. Kroz svoje studijske programe, interdisciplinarni pristup u istraživačkim projektima, FOI pruža znanje i vještine potrebne za razvoj, implementaciju i održavanje naprednih tehnoloških rješenja.

    Već aktivno surađujemo s industrijskim partnerima kako bi prenijeli najnovija znanja i tehnološka rješenja iz akademske sfere u realni sektor. Vjerujem kako stručnost naših nastavnika, ali i studenata može pomoći organizacijama u razumijevanju potencijala i primjene naprednih tehnologija u poslovnim procesima“ – ističe dekanica Marina Klačmer Čalopa.

    Prva zajednička suradnja FOI-ja i tvrtke Siemens Energy bit će ostvarena kroz predavanja, radionice, stručnu praksu studenata i istraživačke projekte.


  • Nvidia Hopper H200 ruši benchmark ...

    U najnovijim MLPerf benchmark testovima, Nvidia TensorRT-LLM, softver koji ubrzava i pojednostavljuje složeni posao zaključivanja na velikim jezičnim modelima, povećao je performanse Nvidia Hopper arhitekture GPU-a na GPT-J LLM gotovo trostruko u odnosu na njihove rezultate prije samo šest mjeseci.

    Dramatično ubrzanje demonstrira snagu Nvidijine full-stack platforme čipova, sustava i softvera za rješavanje zahtjevnih zadaća pokretanja generativne umjetne inteligencije.

    Koyx5g3AaYD7Pn6bLftzu-970-80

    TensorRT-LLM koji radi na Nvidia H200 Tensor Core GPU-u, pružio je najbrži zaključak u MLPerfovom najvećem testu generativne umjetne inteligencije do sada.

    Novi bencmark koristi najveću verziju Llame 2, vrhunskog velikog jezičnog modela koji sadrži 70 milijardi parametara. Model je više od 10x veći od GPT-J LLM koji je prvi put korišten u rujanskim mjerilima . 

    H200 grafički procesori s poboljšanom memorijom, u svom MLPerf debiju, koristili su TensorRT-LLM za proizvodnju do 31.000 tokena u sekundi, što je rekord na MLPerfovom Llama 2 benchmarku. 

    Rezultati H200 GPU uključuju do 14% dobitaka od prilagođenog toplinskog rješenja. To je jedan primjer inovacija izvan standardnog zračnog hlađenja koje graditelji sustava primjenjuju na svoje Nvidia MGX dizajne kako bi podigli performanse Hopper GPU-a na nove visine. 

    H200 GPU-ovi sadrže 141 GB HBM3e koji rade na 4,8 TB/s. To je 76% više memorije koja radi 43% brže u usporedbi s H100 GPU-ima. Ovi se akceleratori priključuju na iste ploče i sustave i koriste isti softver kao H100 GPU. 

    toBBBsSBveKgQcQXX4NRA-970-80

    S HBM3e memorijom, jedan H200 GPU može pokrenuti cijeli model Llama 2 70B s najvećom propusnošću, pojednostavljujući i ubrzavajući zaključivanje. 

    Još više memorije, do 624 GB brze memorije, uključujući 144 GB HBM3e, upakirano je u Nvidia GH200 Superčipove, koji na jednom modulu kombiniraju GPU Hopper arhitekture i energetski učinkovit Nvidia Grace CPU. 

    S memorijskom propusnošću od gotovo 5 TB/sekundi, GH200 Superčip je pružio izvanredne performanse na memorijsko intenzivnim MLPerf testovima. 

    Referentne vrijednosti pokrivaju današnja najpopularnija radna opterećenja i scenarije umjetne inteligencije, uključujući generativnu umjetnu inteligenciju, sustave preporuka, obradu prirodnog jezika, govor i računalni vid. 

    Čitavo Nvidijino priopćenje možete pronaći na ovoj poveznici.


PDF Ispis E-mail

Dobrodošli na stranice BORG-a!

 

Borg d.o.o. pruža usluge iz područja integracije i implementacije informacijskih tehnologija. Naš stručni tim ima znanje i iskustvo koje jamči uspješnu implementaciju Vaših projekata, u sklopu kojih radimo:

  •  Procjenu postojećeg stanja IT sustava i poslovnih aplikacija.
  •  Analizu infrastrukturnih potreba.
  •  Planiranje i vođenje projekata.
  •  Dizajn i implementaciju mreže.
  •  Analizu performansi i podešavanje novog sustava.
Po uspješno završenoj implementaciji projekta korisnik se kontinuirano prati kroz jamstvene servisne usluge i kroz ugovorene razine podrške IT sustavu. Neovisno o veličini tvrtke i kompleksnosti Informacijskog sustava potrebno je slijediti standardne procedure, odnosno poštivati pravila struke. Samo takav pristup jamči korisniku mogućnost implementacije novih tehnologija, te zaštitu prethodnih investicija u opremu i znanje uposlenih.
 
Facebook MySpace Twitter Digg Delicious Stumbleupon Google Bookmarks RSS Feed 
RocketTheme Joomla Templates